A Néphagyományőrző Óvodapedagógusok Egyesületének
XXIV. Szakmai találkozójának beszámolója
Gödöllőn immár ötödik alkalommal találkoztak a hagyományőrzés iránt elkötelezett óvodapedagógusok. Ebből három alkalommal egyesületi szervezésben 2012-ben, 2015-ben és idén.
A találkozó megrendezésének számomra személyes és gyakorlati indíttatásai is voltak.
Egyrészt, mint óvodavezető szerettem volna megmutatni magunkat a fenntartóváltás után: jó helyre kerültünk, szépen fejlődünk, és a gyökerek is megmaradtak.
Másrészt, mint az egyesület vezetőségének tagja, azt tapasztaltam, hogy nincs vállalkozó a találkozó megrendezésére. Így úgy gondoltam, hogy még időben elvállalva képesek leszünk egy színvonalas szakmai napot összeállítani. Hiszen a feltételek adottak egy ideális környezetben, egy kellemes nap eltöltésére.
A találkozók szervezésében fontos szempont volt, hogy időben elkezdtünk készülni, helyet és előadókat keresni. Másik fontos szempont, hogy egy napos találkozó szervezéséről volt szó. Lényegesen könnyebb, ha nem kell szálláshelyről, többszöri étkezésről, esti programról gondoskodni. Bár tudom, hogy lenne igény, hogy több időt töltsünk együtt, lényegesen megemelné a részvételi díjakat, szervezési feladatokat, amit már nem mindenki tud bevállalni. Fentartónk, a Gödöllői Premontrei Apátság lelki és anyagi támogatása is biztonságot nyújtott számunkra.
Szakmai téren segítségünkre volt Faustné Erika néni az előadók és a népi kismesterek felkeresésében. Helyi szinten Benedek Krisztinához ragaszkodtam, mivel tudtam, hogy emberileg és szakmailag olyan tudással, energiával rendelkezik, ami mindenki számára feltöltődést nyújt. A ROKKKA zenekart pedig jómagam is már többször hallottam.
A technikai szervezésben nagy segítségemre voltak a múltból táplálkozó kapcsolatok az egyetemmel, régi és jelenlegi szülőkkel. E mellett pedig jó volt számítani a sok-sok tapasztalattal rendelkező kollégáimra. Hogy minden mindenhol jól működjön többször egyeztettünk kis csapatunkkal, megvoltak a feladatok felelősei, határidőkkel. Mivel szerettük volna egy helyen tartani a résztvevőket, kis távolságokban gondolkoztunk.
Az ingyenes parkolás az egyetemnél megkönnyítette a szervezést. Ezzel egyszerűbbé vált a résztvevők mozgatása.
Az utolsó hetek készülődése már a végső simításokról szólt. A konkrét beszerzésekre, pakolásokra, helyszínek berendezésére az utolsó napokban került sor, hogy minden készen álljon a találkozó napjára. Ehhez kapcsolódott egy nagyon igényes kiállítás dr. Dulai Sándorné Éva jóvoltából.
Vezetőségi tagként a pénzügyi feladatok ellátása is rám hárult, tehát többszörösen is igyekeztem megfelelni az elvárásoknak.
A szakmai nap kialakításában fontos volt az idő tartása, hiszen sűrű programnak ígérkezett, de a keretek tartásával tartalmas napot szerettünk volna mindenkinek biztosítani.
Így a fogadástól, mely feladatot a kollégáink láttak el, a gyermekek játékán át az előadásokig, minden a tervezettek szerint alakult. Óvodánk egykori szülője, Benderné Jelinek Eszter néptánctanár vezetésével bemutatott játék méltó emlékeztető volt a közelgő Tánc világnapjára. Dr. Dsupin Borbála, Honfi Beatrix után Benedek Krisztina előadása színvonalasan zárta a szakmai délelőtt programjait.
Szigethyné Ildikó precíz előkészületeinek köszönhetően a taggyűlés rendezetten, a tervezettek mentén zajlott. A törvényi elvárásoknak megfelelően sikerült biztosítani az egyesület folyamatos működését.
Az ebéd utáni délutáni programok közül az óvoda iránti érdeklődés volt a legnagyobb. Mivel fenntartónk lehetőséget biztosított az Auditórium és a Fácánsori templom használatára, így beiktattunk egy-egy érdekesebb programot is. Iskolaközpont diákjai által készített, Premontreiekről szóló kisfilmeket tekinthették meg az Auditóriumban a résztvevők, majd megismerkedhettek a Fácánsori és az épülő új templommal, annak történetével. Ezáltal kevesebben voltak egyszerre jelen egy-egy helyszínen. A kézműves tevékenységgel színesebbé szerettük volna tenni az óvodalátogatást. Ez egy betekintés volt a különböző tevékenységekbe, elmélyülni benne egész délutános program keretében lehet.
Alternatív programként még lehetőség nyílt a Gödöllői Királyi Kastély megtekintésére is az arra érdeklődők számára.
Bár a zárásra így is csúszással érkeztünk, de kárpótolt a ROKKKA zenekar koncertje, ahol az egész napi sűrű program után mindenki újra feltöltődött a zene segítségével a hazafelé tartó útra.
Reméljük mindenki jól érezte magát Gödöllőn. Mi fáradtan, de elégedetten zártuk a napot, hiszen úgy éreztük, hogy mindent meg tettünk amire lehetőségünk nyílt egy mozgalmas, tartalmas program szervezéséhez. Ezért is vagyok büszke, hogy ilyen aktív, kreatív és energikus csapatot vezethetek, akikkel öröm egy ilyen program lebonyolítása.
Úgy gondolom, hogy tudtunk újat, de mégis hagyomány éltetőt mutatni a hozzánk érkezőknek. Bízom benne, hogy meghoztuk kedvet egy találkozó szervezéséhez azon közösségek számára, akik szeretnék megmutatni magukat, értékeiket, akiket megerősít, mint minket a közös munka és siker. Hiszen ez az igazi célja egy találkozó szervezésének, hogy együtt tölthessük az időt jó helyen, jó emberekkel és közben ismereteket, maradandó élményeket gyűjtsünk.
Remélem ebben az évben sikerült ezt elérnünk itt, Gödöllőn, ahonnan indult a Néphagyományőrző Óvodapedagógusok Egyesülete. Hiszen ahogy Faustné Erika is mondta:
„A bölcső tovább ring.”
Fodor Csilla
Premontrei Kikelet Óvoda
óvodaigazgató