Szeptemberben az új óvodások befogadása a megszokott szeretetteljes légkörben, hagyományainkhoz híven, a gyermekek egyéni igényeihez igazított „anyás beszoktatással”, harmonikusan valósult meg. Ezt az időszakot elsősorban az őszi gazdagsághoz kapcsolódó, az ismerkedést, az érzelmi kötődés kialakulását segítő népi játékokkal, egyszerű cselekményű népmesékkel, babusgatókkal, ringatókkal színesítettük.
A közös játékokban a gyerekek megfigyelik a felnőttek munkáját, viselkedését, ami követendő mintát jelent számukra, így fejlődik erkölcsi érzékük, viselkedéskultúrájuk.
Óvodásaink ebben az évben is aktívan, cselekvően vettek részt az életkoruknak megfelelő, változatos tevékenységekben. A játékok során széleskörű ismeretekhez jutottak, mérhetően fejlődtek készségeik, képességeik.
Immár évek óta fontos része néphagyományt éltető nevelőmunkánknak, az öt csoportot megmozgató, óvoda szintű programok, játékok összeállítása és megvalósítása. Ezekben a komplex tevékenységekben, amelyek magukba foglalják az óvodai nevelés összes tevékenységi területét, gyerekek és felnőttek örömmel vállaltak életkorukhoz, egyéniségükhöz illő szerepeket.
Együttjátszásaink örömteli élményekkel, új tapasztalatokkal gazdagítottak mindnyájunkat. Játékaink vázát ebben az évben is, az évszakokhoz, jeles napokhoz, ünnepekhez kapcsolódó népszokások, népdalok, hagyományos énekes és mozgásos játékok, népmesék, népi mondókák és a hozzájuk illeszkedő kézműveskedések adták. Emellett, továbbra is fontosnak tartottuk a spontaneitást, építettünk óvodásaink és egymás ötleteire, önfeledt reakcióira. Gyermeknek, felnőttnek egyaránt nagy élményt jelentett, annak átélése, hogy tevékeny részesei lehetettünk a napról- napra formálódó, kiteljesedő játékoknak.
Fontosnak tartjuk, hogy a közös játékoknak köszönhetően, óvodásaink megfigyelhették a felnőttek hagyományos viselkedését, szokásrendszerét, ami természetesen követendő mintát jelenthetett számukra, így jó irányba formálódott erkölcsi érzékük, viselkedéskultúrájuk.
Mindenki egyéni fejlettségének, érdeklődésének megfelelő aktivitással, lelkesedéssel vett részt a sokszínű tevékenységekben. A játékok során a legtöbben széleskörű ismeretekkel gyarapodtak, mérhetően fejlődtek egyéni készségeik, képességeik.
Ebben az évben is minden óvodapedagógusunk lelkes tagja volt a SZÓNÉK-nak. Rendszeresen, kreatívan vettünk részt a munkaközösség hagyományt éltető munkájában.
Ősszel, hagyományos szüreti munkával, mulatsággal nyitottuk meg játékaink sorát. A szülők bevonásával, 120 kg szőlőből mustot készítettünk. Hordókban tapostuk a fürtöket, daráltunk, préseltünk, majd jól megérdemelt „jutalomként” el is fogyasztottuk az édes nedűt. Élőzenés táncházzal zártuk a jó hangulatú délutánt.
Szeptemberben a Mentőkutyás Egyesület tartott nagysikerű bemutatót minden csoportunknak, az óvodánk udvarán.
A szentendrei Skanzenben megrendezett Országos Teréz napi találkozó lebonyolításának az idén is aktív résztvevői voltunk. A „Lopják az úr szőlőjét” című játékunkat láthatták az érdeklődő kolléganők.
Októberben a Figurina bábegyüttes „Eszti álma” című élőzenés tárgyjátéka nyújtott különleges élményt óvodánkban gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt.
Csoportjainkban, az adventi időszak minden napja az örömteli várakozás mellett, a szeretetről, összetartozásról, jó cselekedetekről, apró meglepetésekről szólt. Gyakran töltötte be mézeskalács illat a levegőt, a gyerekek büszkén kínálgatták az általuk készített, illatos süteményeket.
Minden csoportban elmeséltük Miklós püspök legendáját. A püspök érkezését közösen vártuk az óvodánk tornatermében, mi óvónők pedig a „Mikulás kesztyűje” című bábelőadással örvendeztettük meg a gyerekeket. Természetesen Miklós püspök a csoportokba is bement a gyerekekhez, ahol minden kis óvodásunknak személyesen, néhány kedves szó kíséretében adta át az ajándékát.
Hagyományainkhoz híven, Luca napján felelevenítettük az ehhez a naphoz fűződő népszokásokat: búzát ültettünk, „kottyoltunk”.
Jézus születésének története, a hozzá kapcsolódó meghitt beszélgetések, a betlehemezés, a pásztorjáték ebben az évben is meghatározó, szívet melengető élményekkel gazdagított mindnyájunkat.
Immár hagyománnyá vált, hogy a közös karácsonyi ünnepségünkön az alkalomhoz illő dalokat hallgathattunk a zeneiskolások, köztük volt óvodásaink előadásában. A közös éneklés, a hangszeres kíséret tette emlékezetessé azt a délelőttöt.
December második vasárnapján, a szentendrei evangélikus templom előtti téren, vidám pásztorjátékot játszottunk óvodánk nagycsoportosaival. Ezután énekelve, botos táncot járva vonultunk át a Dumtsa korzó karácsonyi forgatagán, a Fő téren felállított betlehemi istálló felé.
Óvodánkban évek óta része az adventi időszaknak, hogy minden csoportban a gyerekek aktív részvételével süteményeket sütünk a rászorulóknak, a szülők segítségével pedig ebédet főzünk számukra. Az idén is megőriztük ezt a szokásunkat, ezzel szereztünk örömet az „Érted” Hajléktalan Szálló lakóinak, akik egy kedves levéllel köszönték ezt meg nekünk.
Idén sajnos nélkülöznünk kellett a Márkus Színház betlehemes bábelőadását, de kárpótlásul a Kolompos Együttes hangulatos „Kiskarácsony, nagykarácsony” című koncertjét élvezhettünk.
December végén meghitt, közös ünneplésre hívtuk a családokat, melynek fénypontja a gyerekek karácsonyi népszokásokat felelevenítő pásztorjátéka, betlehemezése volt.
Vízkeresztkor, a karácsonyi ünnepkör lezárásaként, több, hagyományt éltető óvoda gyermekeivel közösen, a háromkirály-járás népszokásait elevenítettük fel Szentendre belvárosában.
A farsangot, ebben az évben is két napra terveztük. Az óvoda udvarán játszottuk el a hagyományos „Téltemető” farsangi játékunkat. A szalmabáb elégetése után, a már jól ismert zenészek húzták a talpalávalót óvodánk udvarán, a néptáncos Kata néni pedig táncba hívogatta a jelenlévőket.
Hétfőn óvodásaink jelmezekbe öltöztek és büszkén mutatták meg magukat minden csoportban, ahol vendégül láttuk őket és kedvük szerint táncolhattak, mulathattak is. A csoportokban, immár hagyományosan, meglepetés játékokkal, mesedramatizálásokkal, tánctanítással kedveskedtek az óvó nénik a gyerekeknek.
Februárban, a NOE és a Skanzen „Néphagyomány éltetés az óvodai nevelésben” akkreditált képzésén résztvevő kolléganőknek mutattuk be „Téltemető” farsangi játékunkat.
Legnagyobb sajnálatunkra ebben az évben, a március 15.-i ünnepségünkre nem tudott eljönni az a szülő, aki mint „valódi lovas huszár” szokta toborozni, próbára tenni óvodás legényeinket. Így aztán a Kálvária térre mentünk és a „kardnál” játszottuk el toborzó játékunkat. Gyönyörű élmény volt számunkra látni, ahogy a több mint száz gyerek kokárdákkal, zászlókkal, kardokkal huszárcsákóban, illetve a lányok pártában, vidáman énekelve meneteltek a térig.
Az ünnepet megelőző hetekben a csoportokban a gyerekek katonakönyveket, csákókat, kardokat, lovakat, pártát, keszkenőt és nemzeti színű fonatokat készítettek, változatos ügyességi próbákat teljesítettek.
Márciusban a SZÓNÉK továbbképzésén nagy sikerrel játszottuk el toborzó játékunkat, óvodánk nagycsoportosaival.
Kora tavasszal és májusban is, Écsi Gyöngyi mesemondó „Az élet és halál vize”, illetve a „Világ kenyere” című fergeteges, interaktív bábelőadását élvezhettük óvodánkban.
Húsvétra a lányok berzselt tojásokkal, a legények locsoló versekkel, vizes vödrökkel készültek és persze izgatottan keresték a „nyuszi” által elrejtett ajándékokat a patak partján, illetve az óvoda udvarán.
Remek tűzoltó bemutatón és interaktív tűzvédelmi oktatáson vehettek részt óvodásaink Flórián napján. Különleges élményt jelentett számunkra, hogy minden gyerek tűzoltóruhába öltözve, az óvoda udvarán ismerkedhetett a gyönyörű veterán tűzoltóval és felszerelésével. A gyerekek nagy lelkesedéssel nézték, hogy az óvodában dolgozó felnőttek, hogyan tudnak „igazi” tüzet oltani porral oltó készülékkel.
A fentieken kívül, csoportjainkban az évszakokhoz, jeles napokhoz kapcsolódó játé-kokat játszottak, kézműveskedésekben vehettek részt a gyerekeink, illetve ezek egy részét láthatták az érdeklődő szülők is.
Minden csoportunkban megismerték óvodásaink Szent Márton, Szent Erzsébet, Szent György legendáját, nézegethették, színezhették a cselekményt felidéző kedves képeket.
Anyák napján, hagyományainkhoz híven, közös kirándulásra hívtuk az édesanyákat. A gyerekek ezen a szép napon köszöntötték az ünnepelteket és átadták gyönyörű, természetes anyagokból készült ajándékaikat, a szülők, nagyszülők örömére.
Az évzáróra, az iskolába készülő gyermekek búcsúztatójára minden csoport más-más néphagyományt éltető játékkal készült. Malmos, Flórián napi „tüzes”, Toldi Miklós történetét felelevenítő, a ház körül élő állatokról és a tej hasznosításáról szerzett ismereteket feldolgozó és a paraszti élettel kapcsolatos, „ház körüli munkákat” felidéző játékokat láthattak az érdeklődők.
Óvodánkban kedves hagyomány, hogy az iskolába készülő gyermekeink megszövik, vagy nemezeléssel készítik el a saját tarisznyájukat. Az idén is mindenki gyönyörű kis tarisznyát készített magának.
Ebben az évben is több csoportból ellátogattak nagyok, a budapesti Mesemúzeumba, ez mindig különleges élményt jelent számunkra.
Nagy örömünkre, gyereknap alkalmából, a Talamba Ütőegyüttes „50 perc alatt a föld körül” című interaktív hangszerbemutató koncertjének lehettünk aktív részesei óvodánk udvarán.
Néphagyományt éltető munkánk részeként az idén is többször is ellátogattunk a Skanzenbe, ahol a csoportok éves tervéhez igazodva, különböző múzeumpedagógiai foglalkozásokon is részt vettünk.
Sajnos ebben az évben, Kriszta néni helyett nem találtunk olyan néptánc oktatót, aki megfelelt volna az elvárásainknak, ezért úgy döntöttünk, hogy minden hónapban meghívjuk a számunkra kedves zenészeket és Kata nénit, akik segítségével, kicsiknek, nagyoknak táncházat rendezünk óvodánk tornatermében. Az élő zene varázsán túl, különleges élmény volt az is, hogy Kata néni minden alkalommal más-más tájegység népviseletében érkezett hozzánk, a gyerekek megnézhették, megfoghatták a ruhadarabokat, alsószoknyákat számolhattak, megtudhatták, hogy milyen jelentése volt a hajviseletnek, a szalagoknak, kendőknek.
Nagycsoportosaink ebben az évben is rendszeres látogatói voltak a Bon-bon Matiné hangversenyeinek.
Két alkalommal a nagyok, ebben az évben is részesei lehettek a Káva Kulturális Műhely színvonalas drámapedagógiai foglalkozásainak.
Gyermekeink gyakran voltak vendégei a Duna TV Család- barát műsorának, két alkalommal a műsor készítői óvodánkba is ellátogattak.
A Bánáti Sverák program jóvoltából nagycsoportosainkkal ellátogattunk a Ferenczy és a Kovács Margit Múzeumba. Lehoczky Krisztina és Borsódy Eszter művészekkel egy-egy alkalommal közösen alkothattak gyermekeink. A gyerekek munkáit bemutató kiállítás megnyitóján, a Barcsay Múzeumban, kedves kis műsorral köszöntötték a jelenlévőket nagycsoportosaink.
A környezet, a természet szeretetére, tiszteletére nevelés is fontos része munkánknak:
Ebben az évben is minden csoport részt vett a Madarász-ovi programban.
Továbbra is „válogatós óvodások” vagyunk; szelektíven gyűjtjük a műanyag, a papír és a PET palackból keletkezett hulladékokat.
Az „Állati jó bemutató” az idén is feledhetetlen élményt nyújtott óvodásainknak. Testközelből ismerkedhettek meg gyerekek és felnőttek a ház körül élő rejtőzködő állatokkal, mint pl.: a patkány, egér, borz, nyest, menyét, róka, sikló stb.
Két óvodapedagógusnak készülő, főiskolai hallgató választotta óvodánkat a szakmai gyakorlata helyszínéül ebben az évben is. Mindig nagy kihívást jelent számunkra, hogy megismertessük velük, érzelmileg közel hozzuk hozzájuk néphagyományt éltető nevelőmunkánkat.
Úgy érezzük és a családoktól érkező visszajelzések is azt igazolják, hogy egy sikerekben gazdag, változatos programokban, szakmai kihívásokban bővelkedő nevelési évet hagyhatunk magunk mögött.
Szentendre, 2018. július 15.
Készítette:
Magyariné Miskolczi Ildikó
A Püspökmajori Néphagyományőrző
Mesteróvoda vezetője